reklama

Slavkov: cez Cyprus aj Luxembursko

V dnešnom Sme vyšiel zaujímavý článok Toma Nicholsona o príbuzenských a možných podnikateľských väzbách ľudí, ktorí sú spoločníkomi vo firmách žalujúcich Slovenský pozemkový fond celkovo o sto miliónov eur (to je v prepočte spolu s úrokmi viac ako 3 miliardy korún) za údajne zmarenú investíciu vo Veľkom Slavkove. Doterajšie zistenia denníkov Pravda a Sme by som chcel doplniť ešte o jednu skutočnosť, ktorá stojí za preverenie. Ide o väzbu spoločníkov uvedených  firiem a ich konateľa na košických veľkopodnikateľov Krajňáka a Kamarása. O priamu väzbu, ktorá ide ďalej, ako zatiaľ  popísal Tom Nicholson.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Ako som už podrobne popísal v článku "3 miliardy cez Cyprus" dňa 25.3.2010, okolnosti celého uplatňovania nároku na úhradu škody za údajne zmarenú investíciu viedli súčasné vedenie SPF k vyhláseniu, že ide čisto o fiktívny zisk. Pohľadávku voči SPF od spoločností s ručením obmedzeným AR city, AR golf a AR park, ktorej spoločníkomi bola firma Arent, s. r. o., kúpila cyperská spoločnosť Ermanno Trade and Invest. Transakciu podpísali konatelia uvedených firiem Jana Matonková a Ing. Peter Vyparina a za Ermanno Trade and Invest Irene Spoerry a Andreas Moustras. Irene Spoerry je z minulosti známa ako ručiteľka za pôžičku 800 000 Eur zo švajčiarskej banky Credit Suisse firme Soul, s.r.o. Firma Soul, s.r.o. pritom za dodnes nevysvetlených okolností prevzala v roku 2005 dlh politickej strany SDKÚ-DS premiéra Mikuláša Dzurindu a odkúpila od SDKÚ-DS aj lukratívne nehnuteľné priestory v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozrime sa na to cez Košice

Podľa zistenia Pravdy je navyše konateľ firiem AR city, s.r.o., AR park, s. r. o. a AR golf, s. r. o. Ing Peter Vyparina členom SDKÚ-DS. Je čudné, že sa pán Vyparina pre tento denník vyjadril, že pani Irene Spoerry nepozná, keď podľa prístupných dokladov firmy AR golf, s. r. o. mal s Irene Spoerry podpísať zmluvu o postúpení pohľadávky v septembri minulého roka vo Viedni. Oveľa zaujímavejšie je však to, že človek s menom Peter Vyparina je aj projektovým manažérom vo firme Hutné stavby development, a. s. (predtým City servis, a.s.) Košice. Ide o firmu v pôsobnosti veľkopodnikateľov Ing. Ladislava Krajňáka a Ing. Juraja Kamarása. Mimochodom, v dozornej rade tejto firmy od roku 1994 do roku 2000 sedel aj známy košický právnik JUDr. Otto Brixi, ktorého syn je asistentom predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD). Predstavitelia Smeru Robert Fico a Pavol Paška by sa preto o záujmoch košických podnikateľov mohli dozvedieť takpovediac z prvej ruky. Teda, je tu aspoň istá pravdepodobnosť, že by to tak mohlo byť. Ladislav Krajňák a Juraj Kamarás podnikajú vo veľkom aj v oblasti nehnuteľností a svoje aktivity riadia z Prahy, kde obidvaja žijú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spoločníci s Luxemburgu

Spolu so zistením denníka Sme je objavenie sa mien Krajňák a Kamarás v súvislosti s údajne plánovanými investíciami vo Veľkom Slavkove a následným predajom pohľadávok na Cyprus logické. Samozrejme, vždy existuje možnosť, že títo podnikatelia všetko označia len za náhodu s tým, že s uvedenými transakciami nemajú nič spoločné. Je ale prekvapením, že nikto dodnes nehovorí aj o firme CIFI SA so sídlom v Luxemburgu. Tá je spolu s Ermanno Trade and Invest spoločníkom firiem AR park, s. r. o., AR golf, s. r. o., AR city city s. r. o. Podľa dostupných informácií:

"Luxemburská spoločnosť Cifi S.A. zverejnila v pondelok povinnú ponuku na prevzatie akcií spoločnosti CTY Group, a.s. so sídlom v Košiciach. Ide o kmeňové akcie CTY Group v počte 564 980 kusov v menovitej hodnote 10 Sk za jednu akciu. Kúpna cena ponúkaná za jednu akciu je 11 Sk. Predmetné akcie pre spoločnosť Cifi S.A. má obstarať Tatra banka, a.s. Spoločnosť Cifi S.A. bude nákup akcií financovať z vlastných zdrojov." (zverejnené 5.11.2007).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cieľom firmy je spracovanie oceliarskych výrobkov. A kto stojí za firmou CTY Group? Opäť Ladislav Krajňák a Juraj Kamarás. Ich podnikateské záujmy sú spojené aj s firmou Cifi, S. A. Je záhadou, prečo analýzy novinárov zatiaľ neviedli týmto smerom.

Sme a Pravda hľadajú prepojenia

V tejto situácii je však zaujímavé aj to, čo dnes zverejnil denník Pravda. A síce že konateľka firmy Ermano Trade and Invest Irene Spoerry figurovala aj pri predaji štátnych akcií VSŽ, a.s. Košice za prvej Dzurindovej vlády v roku 2001.V súvislosti s predajom týchto akcií sa verejne hovorilo o zneužití dôverných informácií v obchodnom styku a o prepojení finančných skupín s politikmi. Išlo o podozrenie z machinácií s cenou akcií pred tým, ako ich štát predal.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je dobré sledovať zistenia Pravdy, ktoré vedú k spájaniu Irene Spoerry z firmy Ermano Trade and Invest s ďalšími kauzami za obidvoch vlád Mikuláša Dzurindu. Na druhej strane sú nemenej zaujímavé aj zistenia Sme, ktoré podľa ich novinárov vedú k tomu, že najnovší škandál vo Veľkom Slavkove uviedli s nadpisom "O SLAVKOV SA BILI DVE SKUPINY BLÍZKE MEČIAROVI". Pritom ĽS-HZDS sa na svojich stránkach vyjadruje, že s najnovšou kauzou nemá nič spoločné. A predstavitelia SDKÚ-DS sa zas dištancujú od Irene Spoerry s tým, že ju ani nepoznajú.

Kapitál je (a)politický

Rôzne zistenia, opatrné vyjadrenia politikov a predbežné závery dvoch konkurenčných denníkov v najnovšej kauze Veľký Slavkov môžu na prvý pohľad vyvolávať vo verejnosti zmätok. Na druhej strane však netreba zabúdať na to, že kapitál je primárne apolitický a pragmatický. Jeho záujmy sa preto spájajú a opäť rozchádzajú s politikmi podľa ich aktuálneho mocenského postavenia v štátnych a ekonomických štruktúrach. Aj keď lídri politických strán, ako je Robert Fico či Mikuláš Dzurinda, majú najvyššiu politickú zodpovednosť za stav legislatívy, súdnictva, boja proti klientelizmu a korupcii v čase ich vládnutia, financovanie strán je skôr v réžii "pragmatických" straníckych štruktúr. O ich aktivitách zrejme niektorí najvyšší politickí predstavitelia vedia v istých momentoch veľmi málo. Škandály a ich personálne obsadenie potom môžu prekvapiť aj najznámejších politikov koaličných a opozičných strán.

V tejto súvislosti by som odporúčal čitateľom,a by si prečítali napríklad článok v týždenníku Slovo z roku 2000, v ktorom autor Juraj Sokol popisoval pôsobenie takzvaných neformálnych ekonomických zoskupení (NEZES), vrátane zoskupenia v ktorom menoval Ladislava Krajňáka a Juraja Kamarása. Píše napríklad, že: "Pôsobenie NEZES, na čele ktorej stoja Ladislav Krajňák a Juraj Kamarás a Milan Fiľo, je príkladom úspešnej činnosti záujmovej skupiny v období vládnutia dvoch súperiacich politických koalícií, pričom si dokázala napriek výmene na vládnucich postoch udržať, ba dokonca zvýšiť svoj ekonomický a politický vplyv."

Ivan Brada

Ivan Brada

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Novinár a psychológ. Hľadám pevný bod sám v sebe. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu