reklama

3 miliardy cez Cyprus

Slovensko už čoskoro môže prísť o ďalších takmer 100 miliónov EUR (3 miliardy slovenských korún). Ide o údajnú škodu, ktorú mal spôsobiť Slovenský pozemkový fond súkromným investorom, keď im vraj najprv (za vedenia vymenovaného ešte bývalou vládou) sľúbil a potom (za súčasnej vlády) nepredal pozemky, ktoré v mene štátu spravuje. Kauza vrcholí bez akéhokoľvek záujmu médií. Peniaze pritom vymáha cyperská  spoločnosť, ktorú zastupuje osoba s menom spomínaným v minulosti v súvislosti s finančnými operáciami spojenými s prevzatím dlhu SDKÚ-DS  Irene Spoerry.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

BITKA PRI SLAVKOVE

Ide opäť o pozemky v katastri obce Veľký Slavkov. Tentokrát by mal verejne prehovoriť exminister pôdohospodárstva a dnešný podpredseda politickej strany Most-Híd Zsolt Simon. A samozrejme aj bývalý riaditeľ Slovenského pozemkového fondu (SPF) František Hideghéty, ktorý sa dostal do funkcie za bývalej vlády Mikuláša Dzurindu. Môžeme pripustiť, že Zsolt Simon nemá s touto kauzou nič spoločné, avšak patrí medzi najväčších kritikov všetkých škandálov, ktoré sa týkali sporných prevodov pôdy z majetku SPF na reštituentov za súčasnej vlády.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kauza totiž ukazuje, že o pozemky vo Veľkom Slavkove zviedli boj dve podnikateľské skupiny – prvá požiadala SPF o ich predaj už za vlády Mikuláša Dzurindu, avšak po voľbách o biznis prišla. Druhá skupina – firma GVM, s.r.o. - sa dostala k z istej sčasti tým istým pozemkom po voľbách vďaka námestníkovi SPF a nominantovi ĽS-HZDS Branislavovi Brízovi. Ten v roku 2007 vydal pozemky pod Tatrami reštituentom z úplne inej časti Slovenska a tí ich následne predali spomínanej firme.

Pozemky, ktoré SPF vydal reštituentom a tí ich ďalej predali firme GVM, s.r.o., sa majú - asi na 23% - prekrývať práve s tými, na ktorých mal stáť projekt OKKOGER.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

VEĽKÝ SLAVKOV, VEĽKÉ PENIAZE

Inak povedané, vedenie SPF ešte na čele s Hideghétym krátky čas po nástupe vlády Roberta Fica (aj keď s podmienkami) vyjadrilo predbežný súhlas s predajom bonitných parciel vo Veľkom Slavkove súkromným firmám, ktoré chceli pod končiarmi Vysokých Tatier realizovať projekt OKKOGER. Komunikácia o možnom predaji pozemkov medzi firmami a Slovenským pozemkovým fondom pritom prebiehala už od začiatku roku 2006. Ide o firmy AR Park, s.r.o., AR Golf, s.r.o. a AR City, s.r.o. Tie chceli na spomínanom mieste vybudovať, predávať a prenajímať rozsiahly apartmánový komplex, kasína a golfové ihrisko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kauza má preto nielen právny, ekonomický a politický rozmer, ale aj rozmer morálny. Primárnou úlohou SPF je totiž v rámci naprávania krívd socializmu vracanie pôdy reštituentom a nie jej rozpredaj investorom za zjavne nevýhodných podmienok. Po tom, čo SPF firmám AR Park, s.r.o., AR Golf, s.r.o. a AR City, s.r.o. pozemky nepredal, vymáhajú si údajnú škodu zo zmarenej investície na súde Ide v prepočte o 93, 281 EU (2,8 mld Sk), v čom je zahrnutý aj údajný ušlý zisk podložený znaleckým posudkom. Podľa súčasného SPF ide o fiktívnu škodu, pričom žalujúce firmy nemali na kúpu pôdy žiadny právny nárok, lebo nesplnili podmienky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na základe priebehu súdneho konania však vládne obava, že súd pohľadávku uzná a otázkou bude len jej výška. Daňoví poplatníci by tak draho zaplatili za projekt, ktorý sa ani nerealizoval. Pritom SPF 2,8 miliardy korún nemá a v prípade prehratého súdu by mohlo prísť k rozsiahlej exekúcii pozemkov. Potom by už v správe SPF nezostala pôda, ktorá by mohla uspokojiť doteraz nevysporiadané nároky reštituentov. Prvostupňový rozsudok sa dá očakávať na Okresnom súde v Poprade už 26.3.2010.

VYFÚKLI IM KŠEFT?

Žalujúce firmy sa v žalobe odovlávajú na stanovisko riaditeľa Regionálneho odboru SPF v Poprade Mareka Budzáka z roku.2006. Ten im napísal, že nemá pripomienky k navrhovanému využitiu predmetného územia a jeho zastavaniu s tým, že majetkovoprávne vysporiadanie formou kúpnej zmluvy bude možné až po vydaní a právoplatnosti územného rozhodnutia v prípade, že na pozemky nebudú uplatnené reštitučné nároky.

Na základe toho majú tieto spoločnosti za to, že im tieto pozemky mali byť predané na komerčné aktivity za cenu 40,- Sk až 150,- Sk za meter štvorcový.Vyplýva to zo znaleckého posudku, ktorý predložili.

Podľa toho istého znaleckého posudku bola trhová cena pozemkov, na ktorých mal vyrásť napríklad projekt OKKO Village, 1896,- Sk za meter štvorcový. V rámci tohto projektu (OKKO Village) teda investor plánoval od SPF kúpiť pozemky za 167.420.000 Sk ale predať za 634.857.000 Sk, to znamená že len zisk z predaja pozemkov mal byť kalkulovaný na 467.437.000 Sk.

Podľa SPF ide o čisto fiktívnu škodu, pretože fond pôdu predávať nikomu ani nemohol. Ešte Dzurindova vláda totiž 1. marca 2006 prijala uznesenie, ktorým zastavila privatizáciu a predaj štátneho majetku. Moratórium platilo aj po nástupe novej vlády s tým, že SPF síce pôdu predávať nemohol, mohol ju však vydávať reštituentom. SPF tiež zdôrazňuje, že sa firmy AR Park, s.r.o., AR Golf, s.r.o. a AR City, s.r.o. nepreukázali právoplatným územným rozhodnutím. Firmy naopak poukazujú na to, že ich plány zmaril SPF.

Obvodný pozemkový úrad v Poprade však žalujúcim firmám ešte v roku 2006 napísal, že na časť predmetných pozemkov sú uplatnené reštitučné nároky, čím nebola splnená ďalšia podmienka SPF.

Je pravdou, že reštitučné nároky sa týkali len časti pozemkov, na ktorých mal stáť projekt OKKOGER. Podľa žalujúcich firiem sa celkovo s námietkami SPF v súdnom konaní nedá súhlasiť.

ZNOVU IRENE SPOERRY

Kauza má už teraz svoje vyvrcholenie. Právna zástupkyňa žalujúcich firiem doručila súdu zmluvu o postúpení ich pohľadávok na cyperskú offshorovú spoločnosť ERMANNO TRADE and INVEST, Ltd. Prekvapením je, že zmluvu o postúpení pohľadávok za cyperskú spoločnosť podpisovala pani IRENE SPOERRY. Ide o ženu s identickým menom aké mala osoba, ktorá v minulosti ručila za úver zo švajčiarskej banky Credit Suisse pre firmu Soul, s.r.o., ktorá prevzala dlh politickej strany SDKÚ-DS v sume 22 miliónov slovenských korún. Otázkou je, ako na túto informáciu zareaguje samotné vedenie SDKÚ-DS. Nie je zrejmé, prečo sa Irene Spoerry zapojila do vymáhania peňazí od SPF. Otázkou je aj to, prečo o súdnom spore za 3 miliardy korún zatiaľ mlči predseda vlády Robert Fico.

******

Oproti pôvodnému článku dnes treba dodať, že SDKÚ-DS poprela informáciu, že by za jej úver v minulosti ručila Irene Spoerry. Autor v tomto zmysle v pôvodnej verzii článku nie celkom presne parafrázoval údaje zverejnené v tlači. V každom prípade meno tejto osoby ako ručiteľky vystupuje v súvislosti s firmou Soul, s.r.o. (dostala pôžičku z Credit Suisse), ktorá v roku 2005 prevzala za dodnes dostatočne nevysvetlených okolností dlh tejto politickej strany a kúpila od SDKÚ-DS aj nehnuteľný majetok v centre Bratislavy. Za nepresnosť v popísaní adresáta úveru zo Švajčiarska sa SDKÚ-DS ospravedlňujem, aj keď meno Irene Spoerry v reťazci vzťahov pri finančných operáciách spojených s prevzatím jej dlhu nepochybne figuruje.

Ivan Brada

Ivan Brada

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Novinár a psychológ. Hľadám pevný bod sám v sebe. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu