Dal grajciarov dosť - pre Bugárov Most

Autor: Ivan Brada | 6.7.2010 o 10:05 | (upravené 6.7.2010 o 10:22) Karma článku: 7,66 | Prečítané:  2190x

V podstate už nová vládna strana MOST-HÍD politicky ovládne ministerstvo pôdohospodárstva. Šéfom rezortu bude jej podpredseda Zsolt Simon, ktorý bol ministrom už za druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Závažným faktom je aj to, že strana MOST-HÍD sa nechá sponzorovať od veľkopodnikateľa Ladislava Krajňáka, ktorého meno sa na verejnosti okrem iného skloňuje v súvislosti s pochybnou pozemkovou kauzou veľkého rozsahu. Spoločnosť Ladislava Krajňáka a Juraja Kamarása vstúpila totiž v roku 2008 do firiem, ktoré zažalovali Slovenský pozemkový fond (SPF) v prepočte na starú menu o tri miliardy korún, ktoré vymáhajú aktuálne na súde. Má ísť o údajne zmarenú investíciu vo Veľkom Slavkove, pričom firmy s vplyvom Krajňáka a Kamarása previedli vymáhané pohľadávky na cyperskú spoločnosť Ermanno Trade and Invest. Po prípadnej prehre SPF prídu o peniaze daňoví poplatníci.

Veľký Slavkov a sponzorský dar

Slúži ku cti strany MOST-HÍD, že transparentne zverejnila oficiálny zoznam darcov peňazí pre jej finančnú kasu. Takzvaným kráľovským darcom, ktorý podľa zoznamu daruje strane druhý najvyšší objem financií, je superbohatý košický podnikateľ žijúci v Prahe Ladislav Krajňák. Strane má dať podľa zmluvy 50 000 eur, z čoho jej podľa informácií na internetovej stránke www.most-hid.sk už 10 000 eur previedol. Tento blog môže byť aj výzvou pre stranu Bélu Bugára, aby teraz transparentne vysvetlila, prečo dar od Ladislava Krajňáka prijala, hoci musí poznať kauzu spojenú s pozemkovými transakciami bývalého vedenia Slovenského pozemkového fondu (SPF) vo Veľkom Slavkove. Podrobnosti som už zverejnil v článkoch, na ktoré pod týmto príspevkom pripájam linky. Chcem poprosiť čitateľov, aby si ich pozorne prečítali. Podľa všetkých faktov totiž má Slovenský pozemkový fond dobrý dôvod na vyjadrenia, že ide o vymáhanie fiktívnej pohľadávky z údajne zmarenej investície.

Údajné sľuby dostali za Hideghétyho

Práve podpredseda strany Zsolt Simon teda bude mať v pôsobnosti rezortu Slovenský pozemkový fond, ktorý za jeho prvého pôsobenia vo funkcii viedol ďalší vplyvný muž teraz spájaný so stranou Most-Híd František Hideghéty. Hádam netreba nikomu pripomínať, že za každej vlády bol SPF spojený s niekoľkými vážnymi kauzami. A to nielen za pôsobenia teraz končiacej vlády Roberta Fica, ale aj za pôsobenia Františka Hideghétyho a Zsolta Simona počas druhej Dzurindovej vlády. Treba rovno zdôrazniť, že firmy s vplyvom Krajňáka sa pri žalobách odvolali na údajné sľuby SPF ešte za vedenia Františka Hideghétyho, podľa ktorých sa mal údajne SPF zaviazať, že týmto firmám predá pozemky vo Veľkom Slavkove. Tieto sľuby vychádzali z písomných stanovísk šéfa Regionálneho odboru SPF v Poprade Mareka Budzáka. Samozrejme, že v skutočnosti neexistuje žiadna zmluva ani zmluva o budúcej zmluve o predaji spomínaných pozemkov. SPF pod vedením Hideghétyho súhlasil len s územným konaním, o ktoré mali požiadať uvedené firmy na pozemkoch, o ktoré mali záujem.

Minister a Gummy Macko

Zsolt Simon verejne a opakovane kritizoval SPF za to, že si najal právnikov, ktorí sa pokúšajú trojmiliardový spor (pri zrode ktorého sa vyskytuje aj meno Ladislav Krajňák) vyhrať v prospech daňových poplatníkov. Svojim vyjadreniami zachytenými v médiách sa snažil navodiť dojem, že najatá advokátska kancelária rieši za drahé peniaze úplne iné pozemkové kauzy pod Vysokými Tatrami finančne menšieho rozsahu. V denníku Plus 1 deň to doslova napísali takto:

„Podpredseda strany Most-Híd a poslanec NR SR Zsolt Simon dnes kritizoval, že Slovenský pozemkový fond si objednal právne služby u Advokátskej kancelárie a Mandzák spol. za 949 000 eur bez DPH. Fond si podľa neho obstaral právne služby na konania, ktoré sa týkali kauzy Veľký Slavkov. „Načo pozemkový fond obstará právne služby za súdne konanie v prípade Veľký Slavkov, keď tým istým ľuďom, za tú istú reštitúciu len o pár metrov vedľa poskytne pozemky. Takže sme prišli nielen o pozemok, ale aj o 949 000 eur," vyhlásil dnes na tlačovej besede Simon.

Zsolt Simon nepravdivo tvrdil, že advokátska kancelária Michala Mandzáka bola za uvedenú sumu najatá na riešenie verejnosti známych káuz. Teda tých káuz, keď SPF v dôsledku zmlúv podpísaných námestníkom SPF Branislavom Brízom (ĽS-HZDS) vydala pozemky vo Veľkom Slavkove reštituentom z južného Slovenska. A tí ich následne výhodne predali firme GVM, ktorá je podľa zverejnených informácií blízka ĽS-HZDS. Tieto zmluvy síce napadla generálna prokuratúra, bohužiaľ (po analýze deravého zákona) generálny prokurátor vyhlásil, že podozrivé prevody boli v súlade so zákonom. Problém tak zostal len v rovine morálnej katastrofy.

Keďže však išlo o transakcie v súlade so zákonom (aj keď zlým zákonom), musel sa SPF nejakým spôsobom s firmou GVM, ktorá ho žalovala, mimosúdne dohodnúť. Preto aj GVM dostala podobné pozemky vo Veľkej Lomnici. Nešlo teda o „ďalšie svinstvo", ale o pokračovanie kauzy Veľký Slavkov I.

Tieto kauzy advokátska kancelária Michala Mandzáka v rozpore s uvedenými vyhláseniami Zsolta Simona nerieši. Nepresné vyjadrenia vytvorili hmlu, ktorá dlho mimo očí verejnosti zakrývala najväčšiu kauzu SPF, spojenú s vymáhaním údajnej trojmiliarovej pohľadávky.  Nepresné vyjadrenia v tak vážnej veci si môže dovoliť možno Gummy Macko, ale nie špičkový politik. Ak sa samozrejme sám nechce stať Gummy Mackom pre zábavu.

Najväčšia kauza - Slavkov II

Najrozsiahlejšia kauza Veľký Slavkov 2 totiž na verejnosti prepukla až na jar tohto roku. Vtedy vysvitlo, že SPF pod vedením Františka Hideghétyho (nominanta SMK) mal v roku 2006 súhlasiť s územným konaním na pozemkoch v katastri obce Veľký Slavkov. Súhlas s územným konaním pre firmy AR park, s. r. o., AR golf, s. r. o. a AR city, s. r. o. s plánom realizovať rozsiahly apartmánový a zábavný komplex s názvom OKKOGER. SPF však neskôr pozemky nevydal. Časť z nich potom bývalý námestník SPF Branislav Bríza vydal inej firme - spomínanej GVM, z ktorej vznikla už spomínaná kauza Veľký Slavkov I.

Ohrdnuté firmy, ktoré sa odvolávajú na údajné prísľuby predaja pozemkov zo strany SPF ešte za vedenia Františka Hideghétyho, zažalovali SPF o údajne zmarenú investíciu v hodnote 100 miliónov eur na Okresnom súde v Poprade. Spolumajiteľom týchto firiem je spoločnosť spojená s menami Ladislav Krajňák a Juraj Kamarás. Advokátska kancelária Michala Mandzáka rieši práve tento trojmiliardový spor, ktorý  nazývam kauzou Veľký Slavkov II. Pred takmer rokom prevzala uvedenú pohľadávku spoločnosť s ručením obmedzením Ermanno Trade and Invest so sídlom v Nikózii.

Mimochodom, Zsolt Simon sa k tejto druhej kauze dodnes verejne nevyjadril.  Vzhľadom na sponzorstvo Ladislava Krajňáka je na mieste, aby podpredseda strany MOST-HÍD všetko vysvetlil. Zaujímavé bude sledovať aj prípadné zmeny v právnom postupe v súdnych konaniach SPF proti cyperskej spoločnosti Ermanno Trade and Invest, ktorá údajnú trojmiliardovú pohľadávku získala.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Slováci bojovali až do konca, proti Čechom mali aj veľkú smolu

Jediný slovenský gól strelil Martin Faško-Rudaš.

Ako vyšachovať developera? Na východe sa zrodil kuriózny nápad

Bytovú krízu berú na východe do vlastných rúk.


Už ste čítali?