Ústavný súd rozhodol v kauze „Veľký Slavkov II“

Autor: Ivan Brada | 17.6.2011 o 17:30 | (upravené 5.7.2011 o 8:50) Karma článku: 8,56 | Prečítané:  3089x

Najvyšší súd SR aj Krajský súd v Prešove sa budú musieť opäť zaoberať námietkami zaujatosti voči dvom sudcom  Okresného súdu v Poprade a všetkým sudcom Krajského súdu v Prešove rozhodujúcich v kauze Veľký Slavkov II. Už 5. apríla 2010 som na svojom blogu upozornil na rodinné väzby, ktoré spochybňujú nezaujatosť sudcov v súdnom konaní, v ktorom cyperská offshorová spoločnosť ERMANNO TRADE AND INVEST, Ltd. žaluje Slovenský pozemkový fond v troch žalobách na popradskom súde o takmer 100 miliónov EUR (v prepočte na starú menu 3 mld Sk). Podľa žaloby mal SPF najprv súkromnému investorovi sľúbiť predaj pozemkov vo Veľkom Slavkove, ktoré mu ale nakoniec nepredal a tým mu údajne zmaril investíciu veľkých rozmerov. Ústavný súd SR teraz rozhodol, že v tomto prípade bolo porušené základné právo Slovenského pozemkového fondu na súdnu ochranu.

Samosudca Peter Koman napriek vážnym pochybnostiam o spravodlivom priebehu súdneho konania dňa 26.3.2010 vyniesol rozsudok, podľa ktorého by SPF (a tým vlastne daňoví poplatníci) za údajnú zmarenú investíciu vo Veľkom Slavkove poslali na Cyprus prvých takmer 60 miliónov EUR. Slovenský pozemkový fond sa proti tomuto rozsudku odvolal na Krajský súd v Prešove a podal aj námietku zaujatosti, ktorá sa týka ďalších dvoch sudcov Okresného súdu v Poprade, ktorí budú rozhodovať o ďalších dvoch žalobách cyperskej spoločnosti voči SPF. Keďže v odvolaní proti rozsudku Petra Komana bude rozhdovať aj Krajský súd v Prešove, pozemkový fond namietal aj zaujatosť sudkyne Jany Burešovej, ktorá má na krajskom súde v kauze rozhodovať. Okrem toho pozemkový fond preukazoval na ústavnom súde aj pochybnosti o zákonnosti prideľovania spisu na prešovskom krajskom súde, čo súvisí s pochybnosťami o manipulácii s prideľovaním spisu.

Ani jedna námietka však nebola akceptovaná ani na Krajskom súde v Prešove ani na Najvyššom súde SR . Preto nasledovalo podanie SPF na Ústavný súd SR.

REKAPITULÁCIA

Cyperská spoločnosť ERMANNO TRADE AND INVEST prevzala tri pohľadávky s celkovou hodnotou istiny cca 3 miliardy korún od troch firiem - AR golf, s. r. o., AR city, s. r. o. a AR park, s. r. o. Ich vlastníkom bola firma ARent, a.s. so sídlom vo Svite. Škodu mal podľa spoločnosti Ermanno Trade and Invest spôsobiť pozemkový fond tým, že najprv firmám z tejto skupiny v roku 2006 za bývalého vedenia na čele s nominantom SMK Františkom Hideghétym) sľúbil a potom nepredal pozemky vo Veľkom Slavkove. Investor chcel na lukratívnom mieste pod Tatrami realizovať projekt OKKOGER - teda apartmánový, golfový a zábavný komplex s kasínami.

SPF však počas súdneho konania upozornil, že nárok z Cypru je fiktívny, pretože SPF nepodpísal v minulosti s uvedenými firmami AR golf, s. r. o., AR city, s. r. o. a AR park, s. r. o. žiadnu zmluvu, ktorá by ho zaväzovala predávať pozemky pod uvedený projekt. V tejto súvislosti zdôrazňuje, že tak ani konať nemohol, keďže na časť uvedených pozemkov si dodatočne uplatnili nárok reštituenti. SPF v minulosti len vyjadril súhlas s územným konaním, avšak prípadný predaj pozemkov podmienil práve podmienkou, že si na ne neuplatnia nárok žiadni reštituenti.

OTCOVIA A SYNOVIA

Jedným z predstaviteľov firmy Arent, ktorá pôvodne na popradskom súde žalovala Slovenský pozemkový fond a následne postúpila pohľadávku cyperskej spoločnosti,  je aj Ing. Štefan Zoričák. Pritom sudcom Okresného súdu v Poprade je ďalší Štefan Zoričák. Už pred rokom som upozornil na to, že Štefan Zoričák - sudca je synom Štefana Zoričáka - podnikateľa. V prvej z troch žalôb proti Slovenskému pozemkovému fondu napriek tomu rozhodoval  popradský  sudca Peter Koman. Ten je navyše synom známeho advokáta zo Starej Ľubovňe Vladimíra Komana. Otec Vladimír sa v parlamentných voľbách v roku 2006 objavil na kandidátke politickej strany HZD, ktorú založil terajší prezident Ivan Gašparovič.

Faktom je aj to, že JUDr. Vladimír Koman a JUDr. Štefan Zoričák končili v rovnakom roku (1976) štúdium práva na Univerzite Komenského v Bratislave. Štefan Zoričák je synom sudcu Štefana Zoričáka a zároveň sudca Peter Koman je synom JUDr. Vladimíra Komana. Opäť sa v súvislosti s rozhodnutím Ústavného súdu SR pýtam: „Ako je v tejto situácii možné, že v týchto veciach rozhodoval a rozhoduje Okresný súd v Poprade?" Okrem Petra Komana, ktorý už v prípade rozhodoval, sa táto otázka týka aj ďalších dvoch samosudcov - kolegov Štefana Zoričáka - ktorí majú rozhodovať v ďalších dvoch žalobách ERMANNO TRADE and INVEST na Okresnom súde v Poprade.

Rovnaký problém sa vzťahuje aj na sudkyňu prešovského krajského súdu Janu Burešovú, ktorá má rozhdovať o odvolaní SPF voči rozsudku Petra Komana. Tá bola predtým na popradskom súde takisto kolegyňou Štefana Zoričáka. Okrem toho existujú aj ďalšie väzby na Krajskom súde v Prešove a na Najvyššom súde SR, ktoré by mohli ovplyvniť aj rozhodovanie niektorých sudcov prešovského krajského súdu v kauze "Veľký Slavkov II", ktoré sa však zatiaľ nedajú zverejniť.

ÚSTAVNÝ SÚD ZASIAHOL

Ústavný súd svojim rozhodnutím z 14.6.2011 aj z týchto dôvodov rozhodol, že v spore s cyperskou spoločnosťou bolo porušené základné právo Slovenského pozemkového fondu na spravodlivé súdne konanie, a to tak podľa Ústavy Slovenskej republiky, ako  aj podľa Dohovoru o ochrane základných ľudských práv a slobôd. Krajský súd v Prešove ani Najvyšší súd SR totiž námietky zaujatosti neakceptovali. Podľa mojich informácií sú v tomto prípade aj ďalšie dôvody rozhodnutia Ústavného súd SR, zdvôvodnenie však nie je zatiaľ nikde zverejnené.

Výsledkom postupu ústavného súdu je však to, že sa Krajský súd v Prešove aj Najvyšší súd SR budú musieť námietkami Slovenského pozemkového fondu opäť zaoberať. Súdy v Prešove ani v Poprade tak nebudú môcť až do vyriešenia tohto problému rozhodovať o merite veci ani v jednom z troch  súdnych sporov, v ktorých môžu daňoví poplatníci prísť o veľký balík peňazí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

A kto tu chce vojnu s Ruskom? (píše Michal Havran)

Nemusíme pripomínať, že nočný vlk a zajac je pôvodom kriminálny gang.

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.


Už ste čítali?